Stěhovací firmy nabízí své služby včetně demontáže nábytku a je možné objednat si i stěhování na klíč, ovšem stále se jedná o poměrně vysokou částku, kterou z rodinného rozpočtu, či v případě jednotlivců, musíte vydat. Přece jen je stěhování svépomocí stále nejlevnější a tímto způsobem lze ušetřit pěkných pár tisíc korun. Díky tomu si pak třeba můžete pořídit novou zimní bundu, sportovní obuv či některou část outdoorového vybavení.
Výhodou stěhování vlastními silami je i fakt, že posílíte fyzickou kondici, a pokud se vyhnete stresovým podnětům, budete na takovou akci ještě dlouho vzpomínat v dobrém. Čeho se vyvarovat, jestliže si pronajímáte přívěs z hobby marketu a zapřaháte jej za tažné zařízení Škoda Yeti?
Ukvapených rozhodnutí – průběh stěhování si pečlivě naplánujte alespoň tři týdny dopředu. Součástí tohoto procesu bývají i administrativní záležitosti, jako je změna dokladů, přepis energií, nájemní smlouva a zajištění parkovacího místa. Musíte také na různá místa oznámit změnu adresy trvalého pobytu.
Balení věcí na poslední chvíli – bylo by pošetilé chtít všechno sbalit během dvou dnů. Na balení si rezervujte minimálně týden, a pokud stěhujete i nábytek, resp. celý byt, a budete k tomu demontovat nábytek, bude vhodnější začít s balením tři až čtyři týdny dopředu. Raději pomalu, každý den malý kousek, než zmatek a chaos přes pátek a sobotu, pokud se v neděli téhož týdne začínáte stěhovat.
Jízdy v dopravní špičce – to je snad to nejhorší, co můžete udělat. Vyberte si raději dobu, kdy jsou silnice poloprázdné, nikde žádné zácpy a kolony, a kdy je provoz naprosto plynulý. Nejhorší dny jsou pondělí, úterý, pátek a neděle, takže pokud chcete mít při jízdě klid a chcete, aby to „odsýpalo“, volte raději středu nebo čtvrtek pozdě večer, v noci, nebo velmi brzy ráno. V této době je také docela pravděpodobné, že vás nebude zdržovat nikdo z vašich sousedů či spolubydlících v rámci bytového domu.