Nebezpečné práce nechte strojům

Byli jste někdy na exkurzi v továrně, kde mají roboty? Nemyslíme roboty, kteří vypadají jako člověk, ale plně automatické stroje, které mají pohyblivá ramena, která mohou uchopit výrobek a provádět na něm obráběcí úkony, nebo opačně, pohyblivé rameno https://www.padler.cz/jak-na-to/15473-vyhozene-rameno/%3Fpage-show-all%3D1 je nástroj a ten opracovává pevně upnutý obrobek. Ale tito roboti umí mnohem více.

robot

Automatické stroje se používají často v automobilovém průmyslu. Jsou rychlé a přesné a jejich ramena se umí pohybovat ve všech směrech, stejně jako ruka člověka. Takový stroj se neunaví a nepotřebuje přestávky v práci, ale hlavně, může pracovat i v prostředí, kde by člověk musel mít ochranný oděv a tím by se mu hůře pracovalo. Jako příklad můžeme uvést jednoúčelové stroje, které umí svařit konstrukci auta bodovými svary a to s milimetrovou přesností, ale také přesně danou silou a proudem. Sledovat takového robota, to je jak sledovat švadlenu, která sestehuje látku na šaty. Kdyby skelet auta měl svařovat člověk, musel by mít kuklu a svářečské oblečení a rozhodně by nikdy nebyl tak obratný, jak jednoúčelový svařovací robot.

Další robot, kterého určitě v automobilovém průmyslu najdete bude zastávat funkci autolakýrníka. Jen robot bude přesně dávkovat stříkací tryskou autolak a bude vystřikovat všechny dutiny karosérie auta. Pro člověka by byla autolakovna nebezpečným prostředím, protože je to místo s nebezpečnými výpary, ale pro robota je to běžně pracoviště. Člověk také nezvládne stříkací pistolí pracovat tak zručně, aby vrstva autolaku byla stejnoměrná a nevznikly kapky či barvy někde nestékala.

robot

Možná si říkáte, že stroje a zvlášť plně automatické stroje berou práci lidem, ale ono je to tak, že jim bere hlavně tu práci, která je pro lidi nebezpečná. Výpary, výbušné prostředí, vysoké či naopak velmi nízké teploty, vy byste chtěli v takovém prostředí pracovat? Pravděpodobně ne, a rádi tuto práci přenecháte jednoúčelovým strojům.