Zářivková trubice 36 W v širokém spektru podání barev bílého světla

O nás a bez nás

Tato věta je často spojována s politickým vývojem Československé republiky v předvečer druhé světové války, kdy se formou Mnichovské dohody bez účasti našich státních představitelů rozhodlo o připojení Sudet k tehdejšímu Německu. K podobnému jevu došlo před několika lety v zákonodárných orgánech Evropské unie, kde se rozhodlo bez vypsání referenda o zákazu prodeje vláknových žárovek. Svým způsobem je to však rozhodnutí formální, klasické „edisonky“ seženete jako tepelný zdroj v některých e-shopech stále.

kompaktní zářivka

Spotřeba elektřiny

Hlavním důvodem, proč byly i bez našeho spolurozhodování v referendu staženy jako světelný zdroj právě „edisonky“, byla spotřeba energie. Ta je tak vysoká, že při dnešních cenách se jedná o velmi drahý špás. Pokud bychom ponechali jen v centrálních svítidlech lustru obývacího pokoje pět šedesátiwattových žárovek, v kuchyni jednu „stovku“, v předsíni „pětasedmdesátku a v dalších místnostech podobnou kapacitu, bude účet za spotřebu značný. Skutečně nemá smysl zbytečně platit tam, kde to není nutné, pořizovací cena ostatních světelných zdrojů je velice nízká, navíc mají velmi dlouhou životnost přesahující desítky tisíc hodin.

zářivky

Barevný komfort

Zvláště u LED diod a kompaktních zářivek se vlna kritiky snesla na jejich nepřirozené a nepříjemné světlo. To se však týkalo pouze prvních prototypů, které trh zaplavily v devadesátých letech a na přelomu milénia. Dnes je situace diametrálně odlišná, za dvacet let došlo k mnoha inovacím v konstrukci předřadníků, napěťových zdrojů a výplni baněk včetně luminiscenční vrstvy. Lze zvolit barevné podání podle potřeby, nejsme vázáni na jediný chladný odstín, který dříve těmto svítidlům dominoval. Ať už zvolíte zářivkovou trubici 36 W lightpark.cz, anebo dáte přednost méně obvyklým kruhovým zářivkám, či zvolíte osvědčené typy s paticí E27, máte na vybranou mezi teplým, studeným nebo neutrálním odstínem bílého světla.