Podle čeho se orientovat při výběru LED žárovky

Někteří lidé jsou zaskočeni novými informacemi a tápou při výběru vhodného osvětlení u LED diodových světelných zdrojů. Prodej vláknových žárovek již oficiálně skončil a je tedy žádoucí se v nové technologii orientovat alespoň v základech.

lampa

Rozhodující je intenzita světla, nikoli příkon

Zejména starší generace má ve své mysli zafixovánu ideu, která byla určujícím měřítkem pro nákup žárovek do domácnosti. Souvisela s příkonem svítidla, což byl ukazatel poměrně přesný u žárovek s wolframovým vláknem. Podle „wattáže“ jsme zkrátka spolehlivě určili, jak silný zdroj pořídit, a také kam jej umístit. Rozdělení bylo poměrně snadné – 25 W do stolních lampiček, 40 W pro osvětlení chodeb a schodiště nebo jako orientační svítidlo, 60 W jako centrální svítidlo do dětských pokojů, pracoven a ložnic a 75 W a 100 W poskytovaly nejsilnější osvit a byly instalovány v obývacích pokojích a kuchyních.
Dnes je situace složitější, neboť při stejném příkonu vyzařují různé typy LED diodových žárovek https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27, panelů a pásků odlišný světelný tok. Ten je udáván v lumenech a tento parametr určuje, kam světelný zdroj nasadit.
Existují přesné převodní tabulky počtu lumenů v závislosti na metrech čtverečních osvětlené obytné plochy, ale v zásadě postačí jednoduché členění:

  • 140 – 250 lumen pro malé lampičky nočních stolků a dekorativní osvětlení, či orientační svítidla
  • 250 – 400 lumen pro lampičky psacích stolů a pracovních ploch
  • 400 – 800 lumen pro centrální svítidla místností

850 lumen a více pro zvýšené požadavky umělého světla, např. velké prostory, kanceláře, dílenské provozy apod.

dekorace

Barevné spektrum

Na trhu je k dispozici široká škála nejrůznějších barev pro dekorativní svítidla, ovšem stále převládá bílá barva. Záleží však na jejím odstínu, zda jde o tzv. studenou nebo teplou bílou. Studená má lehký nádech do modrého spektra a je vhodná do míst, kde je vyžadována zvýšená bdělost, např. pracovní stoly. Naopak teplé odstíny více do žluta až oranžova imitují osvit v době západu či východu slunce a navozují spíše příjemnou uvolněnou atmosféru.